Hoşgeldiniz  

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden bomba Selahattin Demirtaş kararı

admin | 20 Kasım 2018 | Manşet, Siyaset A- A+

AİHM, HDP‘nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kararını yayınladı. Mahkeme, Demirtaş’ın salıverilmesini istedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın başvurusunu dair kararını açıkladı.2 yılı aşkın süredir Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski Demirtaş adına avukatları, tutukluğunun “özgürlük ve güvenlik hakkı”, “makul bir süre içinde yargılanma ya da yargılama süresince serbest bırakılma hakkı” ve “serbest seçim hakkı”nı ihlal ettiği gerekçesiyle AİHM’e başvurmuştu.

Başvuruyu değerlendiren Mahkeme, AİHS’in “hak ve özgürlüklere getirilen sınırlamalar ancak öngörülen amaçlar için uygulanabilir” içerikli 18’inci Maddesi’ne dayanarak Demirtaş’ın tutukluluğun devam etmesini haklı kılan yeni gerekçeler ve kanıtlar ileri sürülmedikçe tutukluluğun mümkün olan en kısa tarihte sonlanmasını talep etti.

Karara göre, Türkiye 10 bin euro manevi tazminat ile 15 bin euro yargılama gideri ödemeye de mahkum edildi.

AİHM’in bu kararı sonrası tanınmış kimi hukukçular sosyal medyada şu paylaşımlarda bulundu:

Yaman Akdeniz: “AİHM Selahattin Demirtaş kararını yayınladı. Çok ciddi bir ihlal kararı verirken Mahkeme Türkiye ile ilgili de ilk defa 18. madde kararı verdi ve Demirtaş’ın salıverilmesini talep etti. Mahkeme, Demirtaş’ın Ek 1. Protokol 3. Madde kapsamında seçilme hakkının da ihlal edildiğine hükmetti. Türk Yargıç Işıl Karakaş 18. madde ihlali ile ilgili olarak karşı oy kullandı.”

Sezgin Tanrıkulu: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Selahattin Demirtaş kararı çıktı. Beklendiği ve hukuken adilane olduğu gibi ağır ihlâl: Çok nadir kullanılan 18.  Madde (Haklara getirilecek kısıtlanmaların sınırlanması) de ihlâl edilenler haklar arasında sayıldı. Vekiller için emsal olacaktır.”

Kerem Altıparmak: “AİHM Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna son verilmesi için gereğinin yapılması gerektiğini karara bağladı. Şu andan itibaren tutuklu olması hem ulusal hem de uluslararası hukuka aykırıdır. Derhal serbest bırakılması gerekir!”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

HAVA DURUMU


Yükleniyor...

Namaz Vakitleri

Yükleniyor
© 2017 Avas Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Online Sayac:
Reklamı Gizle