Hoşgeldiniz  

Kerbela’da milyonlar ‘Erbain’ için buluştu

admin | 31 Ekim 2018 | DÜNYA, Manşet A- A+

UĞUR YILDIRIM / IRAK

Hz. Hüseyin ve 71 taraftarının Kerbela’da şehit edilişlerinin 40’ıncı günü olan Erbain Matem Günü nedeniyle dünyanın dört bir yanından Müslümanlar Kerbela’ya akın etti.

Kerbela'da milyonlar 'Erbain' için buluştu

BİN 400 YILLIK YAS

Yeryüzünün en büyük anma etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Erbain törenleri için dünyanın 53 ülkesinden yaklaşık 14 milyon kişi ilk olarak Necef’te bulunan Hz. Ali’nin türbesini ziyaret edip, Kerbala’ya doğru yola çıktı. Necef ve Kerbela arasındaki 90 kilometrelik yolu yürüyerek kat eden ziyaretçiler, Hicri takvime göre Aşura Günü’nden 40 gün sonraya denk gelen Safer ayının 20’nci gününde İmam Hüseyin’in türbesinde düzenlenen Erbain törenlerinde ağıtlar yakıp mersiyeler söyledi. Gürcistan’dan bir papaz ve Irak’taki Hristiyan temsilciler de Hz. Hüseyin’in türbesini ziyaret etti.

Kerbela'da milyonlar 'Erbain' için buluştu

BU YOLDA HER ŞEY ÜCRETSİZ

Erbain yürüyüşü sırasında yol boyunca stantlar kuran insanlar, ziyaretçilere konaklama, yeme içme ve sağlık anlamında gönüllü olarak ücretsiz hizmet verdi. Paranın kabul edilmediği çadırlarda yas için yürüyen Milyonlarca insanın bütün ihtiyaçları gönüllüler tarafından tek kuruş almadan sağlandı.

Kerbela'da milyonlar 'Erbain' için buluştu

Gelen ziyaretçilerde yol boyunca kurulan çadırlarda uyuyarak ortalama 3 günde Necef’ten gelen konuklara hizmet ederek sevap kazanacağına inanan insanlar, her birkaç metrede bir kurdukları çadırlarda kilometrelerce yol yürüyüp ayakları yara olan ziyaretçilere mesaj yapıyor, yırtılan giysilerini dikiyor, su ve yemek ikram etti.

Kerbela'da milyonlar 'Erbain' için buluştu

BAĞDAT BÜYÜKELÇİSİ KERBELA’DA

Erbain Törenleri için de Türkiye’den de yaklaşık 20 bin kişi Irak’a geldi. Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız da Kerbala’yı ziyaret etti. Büyükelçilik adına kurulan ziyaret çadırında törenlerde gelenek olduğu üzere, ikramlarda bulundu.

Kerbela'da milyonlar 'Erbain' için buluştu

SABAH’a konuşan Büyükelçi Fatih Yıldız, “Bu yılki törenlerde de, yine geçtiğimiz yıl olduğu gibi, Telafer’den, Tuzhurmatu’dan, Kerkük’ten Iraklı Türkmen kardeşlerimizin ziyaret çadırları ile Hüseyniyelerini de ziyaret ettim. Ehl-i Beyt sevgisine yabancı olmayan ve bu sevgiyle yoğrulmuş olan Anadolu topraklarının ve insanının Irak’taki temsilcisi olarak, Erbain etkinliklerinin, Irak halkı ile ortak değerlerimizin altının çizilmesi açısından önemli bir vesile olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin bu tür etkinliklerde yer almasının, İslam içinde mezhepsel boyutta yaratılmak istenilen önyargıların kırılmasına katkıda bulunarak, birlik duygusunun öne çıkarılmasını sağlayacağına gönülden inanıyorum” diye konuştu.

Kerbela'da milyonlar 'Erbain' için buluştu

TÜRKİYELİLER ERBAİN YÜRÜYÜŞÜNDE

Başta İstanbul olmak üzere Bursa, Konya, Tunceli, Kars ve Iğdır’dan on binlerce kişi Erbain yürüyüşüne katıldı. Necef ve Kerbala arasındaki 90 kilometrelik yolu kat eden ziyaretçilerden Fatih Danyıldız, Bursa’dan Erbain yürüyüşüne katılmak için gelmiş. Danyıldız, “Her milletten, her dinden, her mezhepten insanlar burada. Yolda insanlar bir şey alma peşinde değil. Herkes bir şeyler ikram etmek istiyor. Peygamber ve Ehlibeytine aşık olanlar bu yolda birlikte yürüyor” dedi. Ailesiyle birlikte Maraş’tan gelen 13 yaşındaki Ali Gök de, “Burada çok büyük bir maneviyat var. Benim yaşımdaki Iraklı çocuklar bile ziyaretçilere hizmet ediyor. Yolda hiç bir ücret almadan yardım ediyorlar, yemek veriyorlar. Buradan ayrılmak istemiyorum” diye konuştu.

“HER GÜN KERBELA”

Gelen misafirlere ev sahipliği yapan Iraklılar da Hz. Hüseyin’in yasına gelen tüm insanlara teşekkür ediyor. Küfe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Emir Halidi de, “Burası Kerbela, Peygamber torunu Hz. Hüseyin’in şehit edildiği topraklar. Zalimlere karşı isyanın başladığı yer. Buraya sadece Şii Müslümanlar değil, her mezhepten her dinden insanlar gelip İmam Hüseyin’in yasını tutuyor. Kerbela kahramanlarını yad etmeye geliyor. Biz burada Kerbela yasının her gün tutmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

HAVA DURUMU


Yükleniyor...

Namaz Vakitleri

Yükleniyor
© 2017 Avas Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Online Sayac:
Reklamı Gizle