Hoşgeldiniz  

Seçimin ardından oylarda usulsüzlük… YSK sayım durdurma kararını kaldırdı!

admin | 03 Nisan 2019 | Genel, Manşet, Siyaset, Yerel Haber A- A+

Son dakika haberi… YSK 7 ilçe için olağanüstü toplanma kararı almıştı. YSK Başkanı Sadi Güven başkanlığındaki olağanüstü toplantıya siyasi partilerin temsilcileri de katıldı. İstanbul‘da 7 ilçe yapılan tekrar sayım işlemi CHP‘nin paniğe kapılıp itiraz etmesi sonucu durdurulmuştu. Yapılan toplantıda oy sayımını durdurma kararı kaldırıldı. YSK kararında İstanbul il seçim kurulunun hukukdışı kararına sert eleştiri yapıldı

İstanbul’da, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) itirazı üzerine İl Seçim Kurulu oy sayımını durdurmuştu. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Olağanüstü toplantısının ardından İstanbul’da itirazda bulunulan sandıklarda oy sayımı tekrar yapılacak.

 

AK Parti İstanbul’da oyların yeniden sayılması için İlçe Seçim Kurullarına itirazda bulunmuştu. İtiraz üzerine bazı ilçelerde oyların yeniden sayılmasına karar verilmişti. Ancak Cumhuriyet Halk Partisi oyların yeniden sayılması kararına itiraz etmesi üzerine, İl Seçim Kurulu tarafından oy sayımı durdurulmuştu. Bunun üzerine YSK, Ankara’da parti temsilcileri ile olağanüstü bir toplantı düzenledi. Yapılan toplanın ardından YSK, oy sayım kararının durdurulmasını kaldırdı ve itirazda bulunulan 7 ilçedeki sandıklardaki oyların tekrar sayımına karar verildi.

AK Parti’nin başvurusu üzerine Şile, Bayrampaşa 1. İlçe Seçim Kurulu, Ataşehir 2. İlçe Seçim Kurulu, Ümraniye 3. İlçe Seçim Kurulu, Beykoz İlçe Seçim Kurulu, Fatih 1, 2 ve 3. İlçe Seçim Kurulu ve Gaziosmanpaşa 1. İlçe Seçim Kurullarınca geçersiz oyların sayımına karar verilmişti.

CHP’nin bu kararlara karşı yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul İl Seçim Kurulu ise CHP’nin, ”yeniden oy sayımının tedbiren durdurulmasına” ilişkin talebini kabul ederek, sayımın tedbiren durdurulmasına karar vermişti.

 

ararda, itiraz üzerine yeniden sayım yapılıp yapılmaması, sadece geçersiz oyların ya da sayım sırasında itiraza uğraması sebebiyle geçerli sayılan oyların sayılması hakkında ilçe seçim kurulları tarafından karar verilip, bu karar itiraz edilmeksizin veya itiraz üzerine ilgili merci tarafından verilecek kararlarla ilçe seçim kurulu kararının kesinleşmesinden sonra yeniden sayım yapılması ya da kısmi olarak sadece geçersiz oyların sayımının veya sayım sırasında itiraz üzerine geçerli sayılan oyların yeniden sayılması işlemlerinin yapılabileceği belirtilmişti.

YSK, itiraz üzerine İstanbul İl Seçim Kurulu’nun bu kararını görüştü. Yapılan toplantıda oy sayımını durdurma kararı kaldırıldı. İtirazda bulunulan 7 ilçedeki sandıklardaki oyların tekrar sayımına karar verildi.

YSK kararında İstanbul il seçim kurulunun hukukdışı kararına sert eleştiri yapıldı. Açıklamada “İstanbul İl Seçim Kurulu’nun, seçim hukukunda olmayan bir tedbir kararı vererek tüm sayım işlemlerini durdurduğu, başlanılan sayımın yarıda kesilemeyeceği” vurgulandı.

YSK, oy çokluğuyla ilçe seçim kurullarının yeniden sayım kararı ile bu işleme başlanmış ise bunun sonuçlandırılması ve yeniden yapılan sayımla ortaya çıkan sonucun, tüm siyasi parti ve bağımsız adaylar yönünden geçerli olması gerektiğine karar verdi.

Yeniden sayıma yönelik ilçe seçim kurulu kararının fiilen uygulanmasına başlanmamış olması halinde ise il seçim kurulunun 298 sayılı kanunun 112. maddesi uyarınca değerlendirme yapmak suretiyle sonucuna göre karar vermesi gerektiği kararlaştırıldı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

HAVA DURUMU


Yükleniyor...

Namaz Vakitleri

Yükleniyor
© 2017 Avas Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Online Sayac:
Reklamı Gizle